Praha
-
Brno
-
Bratislava
Jazyk: Slovenčina

Záruka

Na všetky vozidlá mladšie ako 2 roky sa vzťahuje záruka daná výrobcom vozidla. Znamená to, že ak vám na vozidle čokoľvek prestane fungovať, môžete s ním zájsť do ľubovoľného autorizovaného autoservisu príslušnej značky a závada vám bude v rámci reklamačného konania odstránená bezplatne. V posledných rokoch pribúdajú na trhu značky, ktoré svoju záruku predlžujú na 3, 5 aj 7 rokov. Tieto záruky potom samozrejme platia aj po dovoze vozidla na Slovensko.

Po uplynutí zákonnej (dvojročnej) alebo predĺženej dobrovoľne danej záruky výrobcom (viac ako 2 roky) je možnosť na požiadanie o tkz. kulanciu. Táto sa žiada u výrobcu prostredníctvom autorizovaného servisu. Podmienkou spravidla je, že ste s vozidlom vy (aj prechádzajúci majiteľ) navštevovali pravidelne autorizovaný servis a vozidlo má vykonané všetky výrobcom prepísané kontroly.
Vozidlo v tomto čase už žiadnu záruku nemá.

Pojem o ktorom hovoríme ako o záruke po jej uplynutí je v skutočnosti Lehota na uplatnenie skrytých vád. Skrytá vada je vada, ktorá sa na vozidle vyskytovala v čase predaja, ale nebolo možné ju identifikovať. Typickým príkladom sú nekvalitne nastriekané dvere, ktoré v čase predaja vyzerajú pekne, no neskôr z nich začne lak opadávať. Lehota na uplatnenie si skrytých vád je zákonom stanovená na 12 mesiacov. O tejto problematike si môžete viac prečítať na našom blogu.